Chameleon – král převleků

Chameleon je vlastně ještěr, který umí měnit barvu podle prostředí i podle svých emocí. Má velmi mrštný jazyk, který je stejně dlouhý jako jeho tělo. Jazyk může velmi rychle vystřelit a polapit tak svou kořist. Další jejich zvláštní schopnost je ta, že se mohou dívat každým okem zvlášť na jinou stranu, a ještě při tom očima otáčet až o 190°. Sledují tak své okolí ve velmi širokém rozsahu. Jejich oči jsou proto považovány za nejdokonalejší v celé živočišné říši.

Chameleonů je na světě více než 150 druhů. Jejich domovem jsou nejčastěji pouště a savany, deštné pralesy, louky i hory. Všichni chameleoni jsou hmyzožravci, loví tedy veškerý hmyz, který se potuluje kolem nich.

Proč mění barvu
Na změnu barvy stačí chameleonovi pouhé tři sekundy. Podle zbarvení těla můžeme snadno poznat, jak se chameleon cítí a jakou má náladu. Slouží nejen k maskování, ale také k domluvě mezi samotnými chameleony. Dávají si tak najevo svou přítomnost, podle barvy se také namlouvají. Zbarvení může být mimořádně pestré, ovšem každý druh má svou omezenou škálu barev.

Chov chameleonů není nijak složitý. Přesto je potřeba dodržovat pár zásadních podmínek, aby se u vás chameleon cítil jako doma.

·         Než si chameleona pořídíte, je potřeba zajistit mu prostorné terárium, ve kterém bude mít potřebné podmínky, jaké by měl ve volné přírodě. Podklad do terária použijte kyprou půdu. Dále ho vybavte větvičkami, vodní nádržkou a lampičkou, která mu bude dodávat teplo a světlo.

·         Chameleoni jsou docela žravý, proto jim budete muset zajistit dostatek potravy. Krmit je můžete jakýmkoliv hmyzem, který není bodavý, vhodní jsou cvrčci, pavouci, motýli, mouchy i larvy. Přidávejte jim také pampelišky, mrkev, jablka, hrozny, rajčata, salát, okurky i vařené vejce.

·         Terárium by také mělo být vybaveno kapátkem, aby měl chameleon stálý přístup k vodě.

·         Chameleoni nemají rádi, když je někdo vyrušuje z jejich klidu. Vyhněte se proto zbytečné manipulaci s nimi. Pokud ho chcete z terária vyndávat, zacházejte s ním velmi opatrně, protože mají velmi křehkou kostru.

·         Chameleonům také vadí jakákoliv změna prostředí, převoz, teplotní výkyvy i neustálý pohyb lidí. Pokud chcete, aby se mu u vás líbilo, omezte situace, které ho přivádí ke stresu, na minimum.