Není očkování jako očkování

Kdysi dávno v časech našich předků neexistovalo očkování. Pejsci prostě žili a existovali bez něho. Nejčastěji to bylo vidět na vesnicích, kde se na to tolik nedbalo. Nutno podotknout, že v těch časech také neexistovali u psů takové nemoci jako dnes, bohužel. Do psího světa přišly choroby,  a to je strašná škoda, že napadají i zvířata. Když tedy už přišla vakcinace či očkování, tak v průběhu let se dostalo na trh větší množství.
pejsek plemene husky
Nejlépe tomu rozumí veterinární lékaři, kteří to vystudovali. Jsou vakcíny, které působí proti jednotlivý antigenům, dále jsou to vakcíny polyvalentní. Také jsou rozdělené mimo jiné z hlediska délky účinku, roční, dvouleté, tříleté. Liší se to také způsobem podání. Například preparáty proti blechám a klíšťatům se kupuje pipeta, jenž se vmasíruje do kůže. Ta vydrží tři měsíce, avšak neřadí se mezi očkování. Je to ale také ochrana.
Pokud se jedná o klasické očkovací látky, tak je to formou injekční či kapáním do nosu. Výrobci se snaží, aby z těchto očkovacích látek neměli psi alergickou reakci. Vakcíny se vyrábějí nejenom v České republice, ale i celkově v Evropě nebo dokonce v USA. Ještě než se vůbec začalo s očkováním ve velkém, tak pejsci byli napadáni infekcemi, na které uhynuli. Byla to vůbec nejčastější příčina úhynů. Například v rozvojových zemích se neočkuje v podstatě vůbec.
nádherný zlatý retrívr
Vakcinace neboli očkování je důležitá nejenom pro samotné zdraví pejska, ale také se díky němu nastolí tzv. skupinová imunita. Tam, kde je hodně očkovaných zvířat, tam se obvykle sníží výskyt chorob. Vždycky u konkrétní nemoci každý neočkovaný pejsek snižuje úroveň té skupinové imunity. Další faktor v očkování psů se nazývá zoonóza. Někdy se stane, že onemocnění, jenž mají pejsci, jsou tzv. přenosná na člověka.
Jedná se například o nebezpečné nemoci jako například vzteklina či leptospiróza. Kromě těchto dvou se v našich podmínkách očkuje i proti dalším. Psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, virová složka parainfluenzy. Velmi nebezpečné jsou kromě vztekliny i první tři jmenované, ty jsou život ohrožující. Očkování je jediná a nejlepší obrana. Právě díky mnohaleté plošné vakcinaci se tyto choroby podařilo skoro zničit a vymýtit.
Další polyvalentní vakcíny působí proti leptospiróze a parainfluenze. Do základního schématu je přidáno dalších šest nemocí, na které funguje očkování. Jedná se například o lymeskou boreliózu, která je extrémně nebezpečná člověku. Často je u psů, když jsou tedy nemocní, slyšet kašel. Může se to vyvinout v psincový kašel a i na ten existuje očkování. Fenky díky očkování dokonce mohou ochránit svá štěňátka. Častý úhyn maličkých způsobuje herpesvir.