Než zakládat tak raději koupit

Jak to tedy je? Pustit se do zakládání, nebo přesněji řečeno zřizování společnosti s ručením omezeným na vlastní triko, vlastními silami? Nebo je lépe si takovou společnost koupit? A koupit si společnost, která už nějakou dobu podniká a je tedy jak se říká zavedená, nebo si koupit neznámou, hotovou společnost ready made?

Založit, nebo koupit?

Tu prostřední možnost bych asi z určitých bezpečnostních rizik vynechal. Nabízená společnost může mít zajímavé jméno a na první pohled se bude tvářit naprosto bez problémů, ale nikdy nevíte, kdy vám na stole přistane dopis ukrývající příkaz k úhradě za nějakou nesplacenou pohledávku, či utajený úvěr. To pak můžete svůj projekt rovnou poslat do zapomnění, protože se z předchozího závazku pravděpodobně jen tak nevyvážete. I když jste nový společník, nový jednatel. Tyto okolnosti nikoho nebudou zajímat. Pohledávka či úvěr jde za společností jako takovou, ne za personálním obsazením.

Takže připadají v úvahu jen dvě možnosti. Jako první jsem uvedl zřizování společnosti vlastními silami. Pokud nemáte právní povědomí, nebo si neplatíte dobrého advokáta, může se vám zřízení nové společnosti protáhnout, díky procedurálním chybám, kterých se dopustíte. A pokud se něco protáhne, (opravy, nová podání, vyžádané opětovné návštěvy úřadů), tak se to i prodraží. Ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze. Ostatně, peníze byste si za čas věnovaný zřizování společnosti, mohli vydělat jiným způsobem.

Asi nejvýhodnější, nejlevnější a bezesporu nejbezpečnější variantou je koupení hotové společnosti s ručením omezeným, tedy ready made společnosti. Co proto udělat?

Minimum papírování

Jedinou věc. Obrátit se na specializovanou společnost, která má v náplni podnikání prodej společnosti s. r. o. Ta vám předloží nabídku již hotových společností a vy si jen vyberete tu, u které se vám líbí jméno. Pak už jen stačí nechat si ověřit podpisy, společnost zaplatit a počkat si pár dnů, než se objeví vaše údaje v Obchodním rejstříku.