Budoucnost 3D tiskáren

Téměř každý člověk doma vlastní počítač s tiskárnou. Proč? Můžeme si vytisknout důležité dokumenty, smlouvy, obrázky, fotografie a mnoho dalšího. Někteří milovnicí techniky si ale oblíbili možnost tisknout takzvanými 3D tiskárnami. Co jsou tyto tiskárny zač a v čem spočívá jejich originalita a využitelnost do budoucnosti? Ve 3D tiskárně si můžeme díky propracovanému programu a vhodného materiálu natisknout téměř cokoliv. Využívá precizního vrstvení roztavených plastových ploch, které ihned při aplikaci tvrdnou. Což znamená, že si můžeme vytisknout nějakou akční postavičku nebo ozdobu do domu.

člověk, 3D tiskárna

Není to ale tak jednoduché jak to zní. Ke 3D tisknutí je třeba se naučit v daném programu vytvářet model a dát tiskárně správný pokyn k tisknutí. Proto tyto tiskárny zatím nejsou běžnou součástí každé domácnosti. Je ale možné si stáhnout již vytvořené modely, které pak jenom navolíme do tiskárny a necháme dílo tisknout.

Tyto tiskárny nemají pouze účel zabavit nadšence do techniky, ale díky nim můžeme také vytvořit náhled domu, lidského orgánu nebo jídla. Náhledy domů se tvoří díky obrovským tiskárnám v reálné velikosti. Takže si mohou lidé prohlédnout vnitřek ještě před tím, než je reálně postaven. Možná budeme v budoucnosti bydlet v plastových vytištěných domech?
3D tiskárna při práci

Předpokládá se, že tyto tiskárny budou mít využití i ve zdravotnictví, kdy při vrstvení buněk bude možné vyrobit funkční orgán, který je potřebný k záchraně života nějakého člověka. Vrstvení buněk by mohlo mít skvělý přínos i pro astronauty. Budou si moci vytisknout právě to, na co mají chuť! Vše toto může znít neuvěřitelně, ale jsou to věci, které jsou díky této technologii reálné a plánuje se jejich vytvoření. Nemůžeme předpovědět, co bude v budoucnosti, ale víme už teď jistě, že na 3D tiskárnách stojí neskutečné možnosti.