Proč vám zezelenala voda v bazénu?

Proměnila se vaše voda v bazénu z průzračně čisté na kalně zelenou? Jaké jsou nejčastější důvody, jak tomu předcházet, a jak nyní postupovat?

Řasy

Hlavním důvodem, proč voda v bazénu zezelená, je nadměrná tvorba sladkovodních řas. Ty mají tendenci se tvořit ve vodě jako takové, a velmi jim pomáhá různorodé počasí, kdy teploty klesají a stoupají jako na kolotoči. Tyto řasy jsou pak pro člověka škodlivé, mohou způsobovat velké množství alergických reakcí, a spoustu dalších zdravotních problémů.

vodní řasy

Jak se řas zbavit?

Pokud máte větší bazén, jistě se vám nechce celý jej vypouštět, čistit, a znovu napouštět, což je pochopitelné. Nejlepší tedy bude rychle pořídit správný přípravek proti řasám v bazénu Chlorito. Než si však přípravek pořídíte, můžete do bazénu přidat větší množství chlorové chemie, abyste řasy odblokovali.

Jak zabránit dalšímu vzniku?

Pro začátek je potřeba používat tester ph vody v bazénu, který vám řekne, zda je potřeba přidat, či ubrat bazénové chemie. Bazénovou chemii je nutné používat vždy podle návodu, ve správném množství. K tomu vám pomohou i nejrůznější dávkovače bazénové chemie, z nichž nejznámější je plovák. Dále pak je potřeba používat bazénovou filtraci, a to nejlépe pískovou. Filtraci můžete mít zapnutou vždy, když se nekoupete, ale nevadí ani při koupání. Spousta lidí pak na filtrační čerpadlo připojuje ohřívač vody v bazénu.

kočka u bazénu

Na kolik to všechno vyjde?

Začněme přípravek, který odstraní řasy z vašeho bazénu. Zde je velmi populární přípravek jménem Algicid, a jeho cena se liší dle potřebného množství. Litr přípravku vás pak vychází cca na 200Kč. Dále pak plovák, který se rovněž cení dle velikosti, a cena zde obvykle začíná na 60Kč. Chemii můžete koupit v tabletách, kdy vás vyjde na 150-400Kč, v závislosti na velikosti balení. Pískovou filtraci koupíte v závislosti na objemu bazénu již od sedmi tisíc korun, a písek do ní vychází okolo 200Kč za 25kg, což vám vydrží i na více sezón.