ZAJÍMAVÁ MÍSTA V PARDUBICKÉM KRAJI

Pardubický kraj má pouze půl milionu obyvatel, přesto má spoustu co nabídnout. Nachází se zde zámky, hrady, muzea i divadla. Krajina je různorodá a zdejší smíšené lesy a chráněné krajinné oblasti Vás jistě okouzlí. I přesto nemá tento kraj tak velkou turistickou návštěvnost, jakou by si zasloužil. Pojďme si tedy o Pardubicích – městě perníku a jeho okolí povědět něco trochu víc. Určitě Vás také okouzlí.
kunětická hora
Zámek Litomyšl
Zámek, který si nechali postavit jako rodinné sídlo Pernštejnové. Jedná se o renesanční zámek, dnes zapsaný v českých památkách UNESCO. Oplývá nádhernými arkádami a sgrafitovou výzdobou v podobě obálek. Říká se, že žádné dvě obálky nejsou stejné. Také se k němu váže pověst o strašidelném pokoji. V areálu se nachází také rodný byt Bedřicha Smetany – světoznámého hudebního skladatele. Každoročně se zde na jeho počest pořádá operní festival Smetanova Litomyšl.

Pardubický zámek
Nachází se přímo v srdci Pardubic. Stejně jako zámek v Litomyšli ho nechali postavit Pernštejnové. V okolí se nachází Tyršovy sady. Je unikátní pro své dochované valy okolo celého zámku. Nachází se zde původní portály a malby. Zajímavý je Rytířský sál. Pardubický zámek nabízí spoustu výstav, tou nejznámější je příroda Polabí.

Kunětická hora
Majestátní hrad na vyhaslé sopce. I tak by se dala popsat Kunětická hora, jediný kopec v rovinatém okolí Pardubic. Také se nazývá hradem, kde se zabydlel Rumburak. Patří mezi národní kulturní památky a má dva prohlídkové okruhy, kde se mimo jiné vystavují rekvizity z Arabely.
představení baletek
Muzeum Dr. Emila Holuba
Nepříliš známé muzeum velmi známého cestovatele. Nachází se v Holicích, městu nedaleko Pardubic. Emil Holub byl významný cestovatel po Africe. Z jeho cesty se dochovalo mnoho trofejí a deníků, které nám přibližují jeho život a cesty. Ovšem většinu daroval školám, městům nebo státu. Muzeum je interaktivní.
V okolí Pardubic se nachází velká spousta muzeí a dalších památek. Máte nějaké oblíbené?