Proč upřednostnit točité schody před ostatními typy schodišť

Schodiště provází lidstvo tisíce let, je to nezbytný stavební prvek, bez něhož by nebylo možné pěší chůzí pohodlně zdolat více pater nad sebou. Bylo by prakticky nemožné chodit z jednoho patra do druhého po přímé nakloněné rovině, maximálně v prostorách, které jsou natolik rozsáhlé, že by úhel sklonu šikmé plochy byl velmi pozvolný.

spirálové schody

Těchto faktů si byli lidé vědomi již dávno a ke schodištím přímým v brzké době přibyla i schodiště točitá Ta zdobila hrady a zámky, strážní věže a hlásky či městské radnice a dodnes jsou v mnoha objektech zachována, aby nám deklarovala jejich významné přednosti.

Výstup vzhůru na malém prostoru – jednou z těch zásadních výhod točitých schodů je maximální úspora obytného prostoru, není problém je vztyčit i v malých místnostech, úzkých chodbách, předsíních či sklepeních.

Mohou spojovat přímo i více pater – u mnoha schodišť lomených a přímých je pro vstup do více pater nutná dvojitá řada schodů, u těch točitých vystačíte pouze s jedním konceptem, kdy se spirálový tubus zvedá přes dvě a více pater vzhůru. Nutné je pouze správně propočítat nosnost konstrukce a její stabilitu a ukotvit ji v prostoru tak, aby byla bezpečná.

točité schody

Přímo se nabízí jako terapeutická pomůcka – terapie chůzí je vhodná pro každého, neboť právě chůze je ideální druh pohybu k udržení dobré tělesné kondice a k posílení svalstva dolních končetin. A jste-li zvyklí na větší námahu, není problém naložit závaží do batůžku a vyšlapávat schody tímto způsobem. Kupříkladu Arnold Schwarzenegger posiloval svalstvo nohou dřepy s dřevěnými kládami, a tomuto pohybu se chůze po schodech se zátěží na zádech velmi podobá.

Zdravá chodidla – budete-li často našlapovat po schodnicích bosými chodidly, udržíte si pevnou jejich příčnou a podélnou klenbu a nebudete pak trpět problémy s vadným držením těla, bolestmi páteře a problémy vnitřních orgánů, samozřejmě za předpokladu, že se zbavíte nadváhy (pokud ji máte), a že se také budete zdravěji stravovat.