Schodiště provází lidstvo tisíce let, je to nezbytný stavební prvek, bez něhož by nebylo možné pěší chůzí pohodlně zdolat více pater nad sebou. Bylo by prakticky nemožné chodit z jednoho patra do druhého po přímé nakloněné rovině, maximálně v prostorách, které jsou natolik rozsáhlé, že by úhel sklonu šikmé plochy byl velmi pozvolný.
Těchto faktů si byli lidé vědomi již dávno a ke schodištím přímým v brzké době přibyla i schodiště točitá Ta zdobila hrady a zámky, strážní věže a hlásky či městské radnice a dodnes jsou v mnoha objektech zachována, aby nám deklarovala jejich významné přednosti.
Výstup vzhůru na malém prostoru – jednou z těch zásadních výhod točitých schodů je maximální úspora obytného prostoru, není problém je vztyčit i v malých místnostech, úzkých chodbách, předsíních či sklepeních.
Mohou spojovat přímo i více pater – u mnoha schodišť lomených a přímých je pro vstup do více pater nutná dvojitá řada schodů, u těch točitých vystačíte pouze s jedním konceptem, kdy se spirálový tubus zvedá přes dvě a více pater vzhůru. Nutné je pouze správně propočítat nosnost konstrukce a její stabilitu a ukotvit ji v prostoru tak, aby byla bezpečná.
Přímo se nabízí jako terapeutická pomůcka – terapie chůzí je vhodná pro každého, neboť právě chůze je ideální druh pohybu k udržení dobré tělesné kondice a k posílení svalstva dolních končetin. A jste-li zvyklí na větší námahu, není problém naložit závaží do batůžku a vyšlapávat schody tímto způsobem. Kupříkladu Arnold Schwarzenegger posiloval svalstvo nohou dřepy s dřevěnými kládami, a tomuto pohybu se chůze po schodech se zátěží na zádech velmi podobá.
Zdravá chodidla – budete-li často našlapovat po schodnicích bosými chodidly, udržíte si pevnou jejich příčnou a podélnou klenbu a nebudete pak trpět problémy s vadným držením těla, bolestmi páteře a problémy vnitřních orgánů, samozřejmě za předpokladu, že se zbavíte nadváhy (pokud ji máte), a že se také budete zdravěji stravovat.